Finally Released-EIWA Pre-Seeds, Rankings and Predictions

EIWA_111_Lehigh.2993

I’ll be providing live coverage of this event. Flow me on twitter and look for video highlights and interviews to follow.

Schedule
Friday, March 6, 2015 – Stabler Arena Seating
10:00am Championship 1st Round
12:30pm Championship Quarterfinals and 1st Round Wrestle back
2:45pm 2nd Round Wrestle back
Saturday, March 7, 2015 – Stabler Arena Seating

10:00am Championship Semifinals and 3rd Round Wrestle back
12:30pm Wrestleback Semi Finals and 7th place matches
5:00pm EIWA Hall of Fame Induction Ceremony & Championship Finals – Places 1,3,5
Nationally Ranked Wrestlers
125: #3 Nahshon Garrett (Cornell), #19 Paul Petrov (Bucknell)
133: #8 Mason Beckman (Lehigh), #14 Kevin Devoy (Drexel), #20 Caleb Richardson (UPenn)
141: #14 Todd Preson (Harvard), #15 Jamel Hudson (Hofstra)
149: #6 Chris Villalonga (Cornell), #10 CJ Cobb (UPenn), #18 Cody Ruggirello (Hofstra)
157: #3 Brian Realbuto (Cornell), #12 Russ Parsons (Army), #16 Mitch Minotta (Lehigh), #19 John Boyle (American)
165: #10 Dylan Palacio (Cornell), #14 Peyton Walsh (Navy), #17 Coleman Gracey (Army)
174: #20 Santiago Martinez (Lehigh)
184: #1 Gabe Dean (Cornell), #3 Nate Brown (Lehigh), #8 Lorenzo Thomas (UPenn), #18 Brett Harner (Princeton)
197: #9 James Fox (Harvard), #10 Abe Ayala (Princeton), #12 Jace Bennett (Cornell), #15 Elliot Riddick (Lehigh)
285: #17 Doug Vallaro (Lehigh), #19 Joe Stolfi (Bucknell)

125
1. Nahshon Garrett, Cornell
2. David Terao, American
3. Paul Petrov, Bucknell
4. Scott Parker, Lehigh
5. Billy Watterson, Brown
6. David White, Binghamton
7. Johnson Mai, Columbia
8. Zack Fuentes, Frexel

133
1. Mason Beckman, Lehigh
2. Kevin Devoy, Drexel
3. Caleb Richardson, Penn
4. Mike Grey, Cornell
5. Josh Terao, American
6. Angelo Amenta, Columbia
7. Grim Gonzales, Bucknell
8. Travis Passaro, Hofstra

141
1. Todd Preston, Harvard
2. Jamel Hudson, Hofstra
3. Randy Cruz, Lehigh
T4. Tyler Smith, Bucknell
T4,. Jordan Laster, Princeton
6. Logan Everett, Army
7. Jeff Canfora, Penn
8. David Pearce, Drexel

149
1. C. J. Cobb, Penn
2. Chris Villalonga, Cornell
3. Cody Ruggirello, Hofstra
4. Victor Lopez, Bucknell
5. Matt Cimato, Drexel
6. Chris Perez, Princeton
7. Javier Rodriguez, Army
8. Tom Page, American

157
1. Brian Realbuto, Cornell
2. Mitch Minotti, Lehigh
3. Justin Staudenmayer, Brown
4. Russell Parsons, Army
5. Markus Scheidel, Columbia
6. Tom Boyle, American
7. Noel Blanco, Drexel
8. Brooks Martino, Penn

165
1. Peyton Walsh, Navy
2. Dylan Palacio, Cornell
3. Cole Gracey, Army
4. Ray Bethea, Penn
5. Jonathan Schleicher, Princeton
6. Marshall Peppelman, Lehigh
7. Zack Zupan, Binghamton
8. Tyrel White, Columbia

174
1. Duke Pickett, Cornell
2. Brian Harvey, Army
3. Santiago Martinez, Lehigh
4. Brad Wukie, Penn
5. Jadaen Bernstein, Navy
6. Shane Hughes, Columbia
7. Ricky McDonald, Brown
8. Josef Johnson, Harvard

184
1. Gabe Dean, Cornell
2. Nate Brown, Lehigh
3. Brett Harner, Princeton
4. Lorenzo Thomas, Penn
5. Ophir Bernstein, Brown
6. Tom Sleigh, Bucknell
7. Jeric Kasunic, American
8. Michael Woulfe, Navy

197
1. Abe Ayala, Princeton
2. Jace Bennett, Cornell
3. Elliott, Riddick, Lehigh
4. Canaan Bethea, Penn
5. Bryce Barnes, Army
6. Tyler Lyster, Bucknell
7. Matt Idelsom,. Columbia
T8. Brett Dempsey, American
T8. Chuck Kerkesner, F&M

285
1. Tyler Deuel, Binghamton
2. Joe Stolfi, Bucknell
3. Doug Vollaro, Lehigh
4. Garrett Ryan, Columbia
5. David Ng, Harvard
6. Mike Hughes, Hofstra
7. Jacob Aiken-Phillips, Cornell
8. Ray O’Donnell, Princeton

True-Wrestling EIWA Predictions
125- 3 qualifiers + wild card?
1. Nahshon Garrett, Cornell Jr.
2. David Terao, American RJr.
3. Scotty Parker, Fr.
4. Paul Petrov, Bucknell Jr.
5. Zach Fuentes, Drexel RFr.
6. Johnson Mai, Columbia
133- 3 qualifiers + wild card?
1. Mason Beckman, RJr.
2. Kevin Devoy, Drexel RSo.
3. Caleb Richardson, Penn So.
4. Mark Grey, Cornell RFr.
141- 5 qualifiers + wild card
1. Todd Preston, Harvard Jr.
2. Jamel Hudson, Hofstra RSo.
3. Randy Cruz, Lehigh RSo.
4. Tyler Smith, Bucknell
5. Dave Pearce, Drexel RSo.
6. Jordan Laster, Princeton So.
7. Jeff Canfora, Penn
149- 3 qualifiers + wild card
1. Chris Villalonga, Cornell RSr.
2. CJ Cobb, Penn Sr.
3. Cody Ruggirello, Hofstra RSr.
4. Matt Cimato, Drexel RSo.
5. Chris Perez, Princeton RSr.
157- 7 qualifiers + wild card
1. Brian Realbuto, RSo
2. Mitch Minotti, RSo. (#13))
3. Russell Parsons, Army Fr (#18)
4. Justin Staudenmayer, Brown
5. Noel Blanco, Drexel Sr.
6. Marcus Scheidel, Columbia So
7. Tom Boyle, American
8. Brooks Martino, Penn
165- 4 qualifiers + wild card
1. Dylan Palacio, Cornell So
2. Peyton Walsh, Navy Sr
3. Cole Gracey, Army Sr
4. Jonathan Schleifer, Princeton Fr
5. Ray Bethea, Penn
6. Marshall Peppelman, Lehigh RSr.
7. Ty White, Columbia
174- 2 qualifiers + wild card
1. Brian Harvey, Army Jr.
2. Duke Pickett, Cornell Jr.
3. Santiago Martinez RSr.
4. Jadsen Bernstein, Navy Fr.
184-5 qualifiers + wild card Best weight class.
1. Gabe Dean, Cornell So.
2. Nate Brown, Lehigh RJr.
3. Lorenzo Thomas, Penn RSr.
4 Brett Harner, Princeton
5. Ophir Bernstein, Brown Sr.
6. Tom Sleigh, Bucknell
197- 6 qualifiers + wild card
1. Abe Ayala, Princeton Jr.
2. Jace Bennett, Cornell Sr.
3. Elliot Riddick, RSo.
4.Bryce Barnes, Army
5. Cannan Bethea, Penn
6. Tyler Lyster, Bucknell
7. Matt Idelsom, Columbia
285- 5 qualifiers + wild card
1. Tyler Deuel, Binghamton Sr.
2. Doug Vollaro, RSo.
3. Joe Stolfi, Bucknell Sr.
4. Mike Hughes, Hofstra So.
5. Jacob Aiken-Phillips, Cornell
6. Garrett Ryan, Columbia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.